Ultrasonografia niemowląt i dzieci

Ta książka jest kompendium doświadczeń jednego z luminarzy w dziedzinie radiologii dziecięcej i z pewnością jest jednym z pionierów ultrasonografii dziecięcej. Autorzy ładnie zilustrowali ten podręcznik najnowocześniejszymi obrazami. Dołączono kilka korelatywnych radiogramów. Istnieje rozproszenie ilustracji innych technik obrazowania i kilka użytecznych schematów. Książka zaczyna się od głowy w sposób typowy dla podręczników obrazowania radiologicznego. Pierwszy rozdział dotyczy ultrasonografii czaszki, a następnie sekcji dotyczącej ultrasonografii rdzenia kręgowego, śródoperacyjnej neurosonografii oraz obrazowania twarzy i szyi, klatki piersiowej i kończyn. Organizacja książki staje się niepokojąca, ponieważ następny rozdział dotyczy badań przesiewowych na nerkach, a następnie rozdział poświęcony infekcji dróg moczowych. Po rozdziałach tych następuje fragment dotyczący mas brzusznych, który w rzeczywistości zawiera znaczny materiał związany z układem moczowym. Ultrasonografia nerek, która jest podstawą ultrasonografii dziecięcej, została omówiona w pięciu różnych rozdziałach. Indeks jest jednak zadowalający, umożliwiający dostęp do informacji zawartych w tej książce. Niemniej jednak, praktykujący radiolog, który ma do czynienia z pytaniem, jak ocenić dziecko z zakażeniem dróg moczowych, nie znajdzie jasnej ścieżki do opisu podejścia do pracy. Odniesienia nie są wyczerpujące i zawierają jedynie przegląd omawianych obszarów.
Niektóre rozdziały są znakomite, takie jak te na kończynach, a niektóre rozdziały są pozbawione znaczenia, na przykład na twarzy i szyi oraz nawracający ból brzucha. Większość problemów w szyi, z którymi mają do czynienia ultrasonografiści dziecięcy, to choroby tarczycy, jednak tarczyca i przytarczyc otrzymują zaledwie 1/2 strony tekstu w rozdziale na twarz i szyję, a jest tylko siedem ultrasonogramów tarczycy . Hyperplastyczna wola wieloguzkowa jest zilustrowana, ale w rzeczywistości nie wspomniana w tekście.
We wstępie autorzy nie identyfikują zamierzonej publiczności książki. Gorąco polecam tę książkę dla bibliotek obiektów z programami szkoleniowymi w tej dziedzinie. Stanowi wspaniałą okazję, aby studenci medycyny, studenci-sonografowie i mieszkańcy radiologii mogli zapoznać się z poglądami jednego z najbardziej doświadczonych ultrasonografów pediatrycznych w kraju. Czy poleciłbym tę książkę radiologom w okopach, że tak powiem. Nie. Informacja jest zbyt anegdotyczna i nie dostarcza wystarczająco informacji dla kogoś, kto zastanawia się: Co ja widzę. lub Jak powinienem kontynuować.
John H. Miller, MD
Szpital dziecięcy w Los Angeles, Los Angeles, CA 90027

Powołując się na artykuły (3)
Zamknij Cytowanie artykułów
[podobne: pentohexal, układ szkieletowy człowieka, flyboard allegro ]