Retinopatia Wcześniactwa

Podsumowując nasze obecne rozumienie retinopatii wcześniaków, Phelps (wydanie z 16 kwietnia) pomija wzmiankę o roli żelaza w tym zaburzeniu.2 3 4 Przedwcześnie urodzone niemowlęta mogą być podatne na uraz ze strony rodników tlenowych z powodu niedoboru zdolności wiązania żelaza .2 3 4 Poziomy ferrytyny w surowicy, które są ponad 10 razy wyższe od górnej granicy normy dla dorosłych i wartości nasycenia transferyny 100% można znaleźć u wcześniaków w ciągu pierwszych kilku dni życia. Podobne zmiany, choć generalnie mniej zaznaczone, występują wkrótce po urodzeniu u noworodków urodzonych o czasie. Przedwcześnie urodzone niemowlęta są szczególnie podatne na zwiększone nasycenie transferyny z powodu ich zależnego od rozwoju niskiego poziomu transferyny. Te aspekty metabolizmu żelaza u noworodków są znane od lat, ale najwyraźniej zostały uznane za łagodne. Jednak zmiany w ferrytynie i transferynie są duże nawet według standardów dorosłych. Wyraźnie zwiększają, a nie zmniejszają potencjał wolnego żelaza in vivo. Widoczne są w pierwszych dniach życia w wąskim okienku czasowym o zwiększonej podatności na obrażenia od rodników tlenowych. Skala, kierunek i czas tych zmian sugerują, że niedobór nienasyconej zdolności wiązania żelaza może odgrywać rolę w promowaniu urazów od rodników tlenowych u wcześniaków.
Jerome L. Sullivan, MD, Ph.D.
Veterans Affairs Medical Center, Charleston, SC 29401
4 Referencje1. Phelps DL. . Retinopatia wcześniactwa. N Engl J Med 1992; 326: 1078-80.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Sullivan JL. . Retinopatia wcześniactwa i żelaza: modyfikacja hipotezy o tlenie. Pediatrics 1986; 78: 1171-2.
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Sullivan. . Żelazo, przeciwutleniacze w osoczu i radykalna choroba wcześniaków z tlenem . Am J Dis Child 1988; 142: 1341-4.
Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Idem. Metabolizm żelaza i uszkodzenie rodników tlenowych u wcześniaków. W: Lauffer RB, wyd. Choroba żelaza i ludzi. Boca Raton, Fla .: CRC Press (w druku).
Google Scholar
Dr Phelps odpowiada:
Do redakcji: Dr Sullivan zwraca uwagę, że dysponujemy niewielką liczbą danych na temat potencjalnego urazu wzrastającego układu naczyniowego siatkówki, w tym przypadku z powodu innego pro-utleniacza. Pozostaję zafascynowany pytaniem, czy retinopatia wcześniactwa okaże się prawdziwym uszkodzeniem przez utleniacz wrażliwego, rosnącego śródbłonka, czy też zaburzonym wzorcem wzrostu naczyń z powodu przedłużonego skurczu naczyń od normalnych mechanizmów autoregulacyjnych kontrolujących dostarczanie tlenu do wnętrza Siatkówka oka. Opowiadam się za tą ostatnią teorią i rzucam wyzwanie badaczom, aby udowodnili lub obalili.
Dale L. Phelps, MD
Silne Dziecięce Centrum Medyczne, Rochester, NY 14642
[patrz też: olx ostrowiec sw, nifuroksazyd hasco, olx inowroclaw ]